Aranżacja salonu z jadalnią – wygoda i funkcjonalność

Aranżacja salonu z jadalnią – wygoda i funkcjonalność

Salon z jadalnią łączy w sobie dwie funkcje. To miejsce spotkań, a zarazem odpoczynku i relaksu. Stwórz przestrzeń, która jak najlepiej odpowie na potrzeby mieszkańców, a jednocześnie będzie stanowiła Twoją wizytówkę, kiedy zaprosisz do domu gości. Czytaj dalej i dowiedz się, jaka aranżacja salonu z jadalnią jest w modzie. 

Dlaczego jadalnia w salonie jest dobrym rozwiązaniem?

Jadalnia w salonie to bardzo wygodne rozwiązanie. Z jednej strony jest na tyle blisko kuchni, że łatwo i sprawnie podasz posiłki. Z drugiej, jedzenie w wydzielonej części salonu, nadaje obiadom i kolacjom większej klasy niż szybkie obiady serwowane w kuchennym kącie, tuż obok zlewu, z widokiem na kuchenne sprzęty.

Wspólne posiłki w dobrze zaaranżowanej przestrzeni nabierają nowego wymiaru. Pozwalają się skupić na wspólnie spędzonym czasie, a smak potraw w pięknym otoczeniu wydaje się być jeszcze bardziej aromatyczny. Jedynie kilka kroków dzieli Cię od stołu w jadalni do kącika wypoczynku w salonie, przy którym możesz zrelaksować się po obiedzie lub kolacji. 

Co więcej, połączenie salonu z jadalnią doskonale sprawdza się w niewielkich mieszkaniach oraz domach, w których nie ma warunków na wydzielenie dwóch osobnych przestrzeni. Z kolei w dużych pomieszczeniach daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Aranżacja salonu z jadalnią – jak harmonijnie połączyć obie przestrzenie?

Harmonia w aranżacji wnętrz jest kluczem do sukcesu. Jeśli uda Ci się uzyskać spójną kompozycję, stworzysz estetyczne wnętrze, które sprawi Ci dużo radości. Pamiętaj o tym, że dobrze urządzona przestrzeń nie pozostaje bez wpływu na Twój nastrój. Stwarza domową atmosferę, zapewnia wygodę, a jednocześnie cieszy swoim wizualnym aspektem.

Salon jest miejscem odpoczynku, który powinien Ci służyć po długim dniu pracy, stwarzając atmosferę relaksu. Tymczasem jadalnia jest miejscem spotkań. Posiłki jedzone wraz z rodziną, a także przyjaciółmi, zaproszonymi na ważne uroczystości, powinny odbywać się w przyjemnej atmosferze, pozbawionej jednak salonowego rozleniwienia. Dlatego urządzając obie przestrzenie w jednym pomieszczeniu, zadbaj o rozgraniczenie tych dwóch stref. Powinny się wzajemnie harmonijnie przenikać, ale bez zatracenia ich odrębnego charakteru. 

Podkreśl charakter obu przestrzeni

Zaznaczenie odrębności obu przestrzeni może mieć charakter czysto symboliczny. Wykorzystaj w tym celu element architektoniczny. W tej roli doskonale sprawdzi się słup konstrukcyjny albo belka stropowa. Innym rozwiązaniem jest zróżnicowanie posadzki. Wybierz nieco jaśniejszą do części jadalnej i o ton ciemniejszą do salonu albo całkowicie podziel przestrzeń, decydując się na odmienne barwy i materiały. Pamiętaj jedynie, że powinny do siebie pasować. 

Jeśli Twoja przestrzeń jest już gotowa i nie chcesz niczego zmieniać w konstrukcji, wyodrębnij salon, kładąc na podłodze dywan. Stworzysz przytulną atmosferę w tej części pomieszczenia, podczas gdy jadalnia zachowa surowy charakter, ukazując naturalny drewniany parkiet. Ciekawym rozwiązaniem jest także dywan pod stołem jadalnym, który oddzieli tę przestrzeń od reszty pomieszczenia. Pamiętaj w tym przypadku, że powinien kolorystycznie współgrać z pozostałą aranżacją wnętrza. 

Otwórz obie przestrzenie

Zadbaj o odpowiednie usytuowanie mebli, aby zapewnić sobie maksimum wygody, a jednocześnie nadać przestrzeni estetyczny wygląd. Nie odwracaj kanapy tyłem do stołu w jadalni. Pozwól, aby domykała kompozycję i tworzyła jedną całość z częścią dzienną. Obie strefy zarazem będą się przenikać, ale nie zatracą swojego odrębnego charakteru.

Aranżacja salonu z jadalnią – jak estetycznie oddzielić obie przestrzenie? 

Salon z jadalnią, która jest od niego częściowo oddzielona, ma zupełnie inny charakter i wymaga innych zabiegów aranżacyjnych. Jeśli chcesz oddzielić obie przestrzenie, zdecyduj się na przesuwne panele, częściowe przepierzenie lub tkaniny luźno zwisające z sufitu. Pozwoli Ci to na uzyskanie atmosfery intymności w salonie i oddzielenie się od zgiełku panującego w jadalni. To dobre rozwiązanie w niewielkich domach z dużą ilością mieszkańców. Dzięki takiemu podziałowi, każdy znajdzie swoje miejsce, nie przeszkadzając jednocześnie innym domownikom. 

Aranżacja małego salonu z jadalnią – na co zwrócić uwagę?

Małe przestrzenie wymagają szczególnej uwagi podczas planowania aranżacji. Nie znaczy to, że nie uzyskasz w nich zadowalającego efektu. Wręcz przeciwnie. Dobrze urządzony salon, mimo małych rozmiarów, będzie doskonale spełniał swoją funkcję i pozwoli Ci odpocząć w domowej, przyjemnej atmosferze. 

Jak optycznie powiększyć mały salon z jadalnią?

Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, a zależy Ci na wydzieleniu obu stref, zastosuj kilka prostych tricków, które pozwolą Ci na optyczne powiększenie pokoju. Przede wszystkim postaw na jasne barwy. Biele, beże i jasne odcienie szarości na ścianach odbiją światło słoneczne wpadające przez okna, sprawiając, że pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Będą także stanowić doskonałą bazę pod meble oraz dowolne dodatki, które uzupełnią kompozycję. 

Duży salon z jadalnią – zadbaj o spójność kompozycji 

Wbrew pozorom nie tylko małym salonom do twarzy z jadalnią. Wiele osób decyduje się na połączenie obu pomieszczeń, pomimo możliwości wydzielenia osobnych stref. Dzięki temu uzyskują otwartą przestrzeń, która doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w aranżacji dużej przestrzeni, zadbaj o szczegóły. Meble powinny być spójne, utrzymane w tym samym charakterze. Wybierz do nich dodatki w podobnym kolorze lub w różnych odcieniach tej samej barwy. 

Aranżacja salonu z jadalnią i w tym przypadku powinna opierać się na bielach, beżach i szarościach. Możesz je przełamać mocnym akcentem granatu, butelkowej zieleni, a nawet czerni. Mocne barwy nie przytłoczą dużego pomieszczenia, a nadadzą mu nowoczesnego rysu. Doskonałym uzupełnieniem będą drewniane elementy o naturalnym kolorze, które dodadzą przestronnej przestrzeni wrażenia przytulności. 

Jakie meble wybrać do salonu z jadalnią?

Harmonia to podstawa dobrze urządzonego mieszkania. Dlatego wybierając meble do salonu z jadalnią, wybierz zestawienia w tym samym stylu oraz kolorystyce. Dzięki temu uzyskasz spójną całość, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji obu przestrzeni.

Mały salon z jadalnią

Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią, zwróć szczególną uwagę na gabaryty mebli, które planujesz tam wstawić. Zbyt masywne sprzęty przytłoczą pomieszczenie i wprowadzą do wnętrza wrażenie chaosu. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Zrób selekcję i wybierz jedynie niezbędne sprzęty, takie jak komplet wypoczynkowy i komoda do salonu oraz stół z krzesłami do części jadalnianej. Dobrze wyglądać będzie także pojedyncza witryna dębowa z wmontowanym oświetleniem.

Zdecyduj się na mniejszy stół, który nie będzie sprawiał masywnego wrażenia i wizualnie wyda się lekki. W tym przypadku doskonale sprawdzą się dwa modele. Pierwszym z nich jest typ industrialny, w którym drewniany, jasny blat umocowany jest na metalowych nogach. Dzięki temu cała konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej i przestrzennej. Co więcej, blat utrzymany w naturalnym kolorze drewna wprowadza do pomieszczenia powiew elegancji, a połączenie z metalem sprawia, że całość prezentuje się niezwykle nowocześnie.

Drugą możliwością jest stół rozkładany. Sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli lubisz przyjmować gości. Na co dzień może stać złożony, tak aby nie przeszkadzał i nie zagracał przestrzeni. W momencie, w którym będziesz potrzebować większego blatu, po prostu go rozłożysz i z łatwością ugościsz kilka dodatkowych osób.

Masywne meble możesz zastąpić lekkimi, minimalistycznymi półkami z drewna, które dodadzą pomieszczeniu uroku. Wybierz niską szafkę RTV, w której schowasz niezbędne drobiazgi i niewysoką ławę, która doskonale uzupełni komplet wypoczynkowy. Doskonale sprawdzi się niewielki regał drewniany na książki lub utrzymany w nowoczesnym stylu, minimalistyczny bufet.

Do małego salonu z jadalnią przygotowaliśmy kolekcję drewnianych mebli na metalowych czarnych nóżkach. Takie połączenie tradycji i nowoczesności sprawi wrażenie lekkości, doda wnętrzu elegancji, a także nowoczesnego rysu. Meble w tym stylu nie przytłoczą pomieszczenia, a Ty będziesz mieć miejsce do przechowywania niezbędnych drobiazgów.

Duży salon z jadalnią

Jeśli masz duży salon z jadalnią, wybierz masywny stół dębowy o szerokim blacie, który doskonale sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i podczas przyjmowania licznych gości. W tym przypadku nie musisz szukać składanego mebla, a jedynie wybrać taki, który sam w sobie będzie stanowił ozdobę pomieszczenia. Zdecyduj się także na większą ilość mebli, które pozwolą Ci zapełnić przestrzeń. Jednocześnie będą świetnym miejscem do przechowywania przedmiotów codziennego użytku.

Zdecyduj się na meble, które charakteryzują się prostą bryłą, a osiągniesz estetyczny efekt i wysoką funkcjonalność. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kolekcji, które spełniają te kryteria, tak abyś z łatwością znalazł swoją ulubioną stylistykę.

Wybierz materiał, z jakiego wykonane są meble

Ponadczasowe i eleganckie zawsze pozostaje drewno. Jego walory wizualne to nie wszystko. Jest stosunkowo odporne na zarysowania i uszkodzenia, dlatego solidne, drewniane meble są inwestycją na wiele lat. Doskonale prezentują się w domowych przestrzeniach, uzupełniając nowoczesne i klasyczne aranżacje. Świetnie wyglądają na tle jasnych ścian i komponują się zarówno ze szkłem, jak i metalem. Drewniane meble w naturalnym kolorze do salonu z jadalnią to tradycja w nowoczesnym wydaniu, która zachwyca od pokoleń.

Aranżacja salonu z jadalnią jest wyzwaniem, ale dobrze przemyślana sprawi, że uzyskasz doskonały efekt. Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu mebli, dopasowaniu ich wielkości i form, a także o stworzeniu funkcjonalnej i estetycznej całości. Podkreśl wagę stołu, przy którym będziesz jadać posiłki, a także wyodrębnij strefę wypoczynku. Dzięki temu skomponujesz przyjazną przestrzeń, która da Ci wiele radości na co dzień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl