Jak pogodzić salon z sypialnią i czy jest to w ogóle możliwe? Sprawdzamy

Jak pogodzić salon z sypialnią i czy jest to w ogóle możliwe? Sprawdzamy

Jak pogodzić salon z sypialnią? To pytanie zadają sobie przede wszystkim mieszkańcy kawalerek. Dysponują oni zazwyczaj tylko jednym pomieszczeniem, które jednocześnie musi pełnić funkcję pokoju dziennego i miejsca do spania. Jak urządzić takie wnętrze, aby było mimo wszystko estetyczne i funkcjonalne? Czy to jest w ogóle możliwe? 

Salon z sypialnią - czy takie połączenie ma sens?

W kawalerkach połączenie salonu z sypialnią jest w zasadzie koniecznością. Trzeba w końcu zadbać o wygodne miejsce do snu, a dodatkowo nie można zapominać o przestrzeni przeznaczonej do spędzania czasu wolnego czy podejmowania gości. 

Okazuje się jednak, że zaprojektowanie pomieszczenia, które łączy w sobie funkcje sypialni i pokoju dziennego, wcale nie musi być trudne. Na rynku pojawiają się coraz częściej bardzo ciekawe meble wielofunkcyjne. Salon połączony z sypialnią może się naprawdę dobrze prezentować. Takie pomieszczenie utrzymane może być w różnej stylistyce. 

Jak pogodzić salon z sypialnią? Praktyczne sposoby

Okazuje się, że istnieje kilka ciekawych sposobów na to, aby pogodzić ze sobą sypialnię i pokój dzienny. Każdy powinien więc znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Wykorzystanie ścianki działowej 

W niektórych kawalerkach pozwolić sobie można na to, aby oddzielić strefę sypialną od dziennej ścianką działową. W ten sposób można zapewnić sobie prywatność w nocy, a jednocześnie nie tracić funkcjonalności salonu. Tak urządzone wnętrza są bardzo wygodne w użytkowaniu. Obie strefy są od siebie niezależnie, ale dostęp do nich jest bezproblemowy. 

Kanapa lub narożnik z funkcją spania - idealny wybór do kawalerek i nie tylko

Dla wielu osób odpowiedź na pytanie, jak pogodzić salon z sypialnią, jest banalnie prosta. Wystarczy zainwestować w kanapę czy narożnik z funkcją spania. Dzięki temu w nocy pomieszczenie staje się sypialnią, a w ciągu dnia pokojem dziennym. Jest w tym sporo prawdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu mebel wymaga składania i rozkładania. Dla niektórych jest to rozwiązanie mało wygodne i uciążliwe, ale ma też swoje zalety. 

A może łóżko rozkładane?

Kolejną propozycją na pogodzenie salonu z sypialnią jest wybór rozkładanego łóżka. W nocy można na nim wygodnie spać, a w ciągu dnia staje się ono częścią ściany. Tego typu meble nie zajmują wbrew pozorom zbyt dużo miejsca, gdy się z nich nie korzysta. Jednak to wciąż narożniki i kanapy z funkcją spania cieszą się na rynku większą popularnością. 

Sprytne zamaskowanie łóżka

Co ciekawe, w kawalerce wcale nie trzeba rezygnować z wygodnego łóżka. W małym mieszkaniu stanąć może pełnowymiarowe łóżko, ale warto zadbać o jego odpowiednie zamaskowanie. Co to oznacza? Wykorzystać do tego celu można parawan drewniany lub tekstylny. Sprawdzi się też wysoki regał z książkami. Taki mebel jest zresztą bardzo funkcjonalny. Jeśli pokój jest wysoki, sypialnię urządzić można sobie na antresoli.

Jak pogodzić salon z sypialnią? Wskazówki ekspertów

Właściciele kawalerek i małych mieszkań wiedzą doskonale o tym, że pogodzenie salonu z sypialnią wcale nie jest łatwym zadaniem. Warto więc mieć na uwadze kilka podstawowych zasad.

  1. Oddzielenie stref - część dzienną i wypoczynkową dobrze jest od siebie oddzielić np. za pomocą fototapet czy dywanów. Jednak cała aranżacja i tak powinno być ze sobą spójna. Jeśli jest taka możliwość, można wykorzystać ścianę działową lub parawan. 
  2. Uporządkowanie przestrzeni - w niewielkich pomieszczeniach nie może znajdować się zbyt dużo mebli. Te mogą dodatkowo zagracić wnętrza i je optycznie pomniejszyć. Nie należy także przesadzać z ilością dekoracji. 
  3. Wybór odpowiednich mebli - dobrym wyborem są zazwyczaj meble na zamówienie, które można idealnie dopasować do danego wnętrza. Nie każdy sobie może jednak na to pozwolić. Warto więc rozważyć zakup mebli wielofunkcyjnych np. narożników z funkcją spania czy rozkładanych stołów. 
  4. Rozjaśnienie wnętrza za pomocą jasnych kolorów i luster - nie od dzisiaj wiadomo, że jasne barwy i lustra optycznie powiększają wnętrze. Dlatego są idealnym wyborem do kawalerek i nie tylko. 
  5. Zadbanie o miejsce do przechowywania - w salonie połączonym z sypialnią trzeba na pewno zadbać o meble służące do przechowywania. Mile widziane są więc szafy czy komody. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Uporządkowane wnętrze wydaje się znacznie bardziej przestronne. Unikać więc trzeba bałaganu. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl