Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna i ładna jednocześnie?

Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna i ładna jednocześnie?

Jak urządzić sypialnię, aby była ona jednocześnie funkcjonalna i efektowna wizualnie? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Zacząć trzeba oczywiście od wykonania projektu. Należy zastanowić się nad tym, do czego właściwie ma służyć to pomieszczenie, poza snem oczywiście. Dobrze jest też już na starcie określić swoje preferencje, co do ulubionej stylistyki i preferowanej kolorystyki. 

Jak urządzić sypialnię? Jakich błędów nie popełniać?

Wiadomo już, że na starcie trzeba określić, w jakim stylu powinno być utrzymane dane wnętrze. Zależy to oczywiście od indywidualnych preferencji domowników. Spore znaczenie ma także wielkość pomieszczenia. We wnętrzu nie może się znaleźć zbyt dużo mebli, bo wtedy przemieszczenie się w sypialni stanie się mało komfortowe. Cała aranżacja musi być także ze sobą spójna. Jakich błędów nie należy w tym przypadku popełniać?

  1. Brak spójności - zakup przypadkowych mebli i dekoracji, które do siebie nie pasują. Wszystkie elementy aranżacji muszą się ze sobą dobrze komponować. 
  2. Skupienie się na designie i pominięcie kwestii funkcjonalności - prawdą jest to, że sypialnia powinna być ładnie urządzona, ale nie można zapominać o wygodzie. 
  3. Zagracenie wnętrza - zakup zbyt dużej ilości mebli, które utrudniają swobodne korzystanie z pomieszczenia. 
  4. Brak odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie - nawet w niewielkiej sypialni powinna się znaleźć jakaś komoda czy witryna służąca do przechowywania bielizny tid. Zbyt duża ilość rzeczy na wierzchu potęguję wrażenie bałaganu, chaosu. 
  5. Zbyt jaskrawa kolorystyka - zdecydowanie mocne, intensywne barwy w sypialni nie sprzyjają relaksowi. 

Jak urządzić sypialnię, aby miło spędzało się w niej czas? Polecane kolory

Wiele osób jest zdania, że w sypialni należy stawiać na jasne barwy. Jednak nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście jasne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się optycznie większe i jaśniejsze. Czasem jednak takie aranżacje są nudne i bezpłciowe. 

Okazuje się, że sypialnia wcale nie musi być biała, szara czy beżowa. Dzisiaj coraz większą popularnością na rynku cieszą się aranżacja z butelkową zielenią, brązami czy czernią w roli głównej. Ciemne barwy sprzyjają relaksowi i wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. Mają więc sporą liczbę zwolenników.

W sypialni lepiej jest natomiast zrezygnować z kolorów krzykliwych, jaskrawych, neonowych. Róż, czerwień czy intensywna żółć działają na człowieka pobudzająco, co w tym pomieszczeniu wcale nie jest mile widziane. Te barwy do wnętrza wprowadzić można jedynie w dodatkach. 

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Wygodne łóżko to podstawa

Nie da się ukryć, że to łóżko jest najważniejszym meblem w każdej sypialni. Zajmuje zresztą znaczną część pomieszczenia. Wciąż ogromną popularnością na rynku cieszą się łóżka drewniane i trudno się temu dziwić. Drewno to bowiem materiał naturalny, który pod wieloma względami nie ma sobie równych. Wykonane z niego meble są solidne, wytrzymałe i wygodne zarazem.

Podczas urządzania sypialni kluczem do sukcesu jest wybór łóżka o odpowiedniej wysokości i wielkości - dopasowanych do ilości i wzrostu użytkowników. Warto zastanowić się nad tym, czy łóżko powinno być wyposażone w skrzynię czy szuflady na pościel. Wbrew pozorom ma to spore znaczenie. W niewielkich pomieszczeniach łóżka z miejscem do przechowywania są prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie trzeba już wówczas inwestować w dodatkową komodę. 

Sypialnia jest funkcjonalna tylko wtedy, gdy dostęp do łóżka jest swobodny i to z każdej strony. W większości przypadków mebel ten ustawiany jest pod jedną z e ścian - na środku jej długości. W większej sypialni zmieścić powinna się szafa lub przynajmniej jedna komoda. Przydać się też może stylowa toaletka. 

Meble, które muszą się znaleźć w każdej sypialni

Oczywiście to łóżko jest centralnym elementem każdej sypialni i to wokół niego tworzona jest cała aranżacja tego pomieszczenia. Nie można jednak zapominać również o innych meblach. 

Na pewno bardzo przydatne są stoliki nocne - ustawione po obu stronach łóżka. Odłożyć na nie można książkę czytaną przed snem czy swoje okulary. W większych sypialniach warto umieścić szafę czy komodę. Wyjątkiem są te domy i mieszkania, w których znajduje się osobna garderoba. Wiele kobiet nie wyobraża sobie sypialni także bez wspomnianej już toaletki. 

W tym pomieszczeniu można natomiast bez żalu zrezygnować z biurka komputerowego czy telewizora. Udowodniono, że urządzenia elektroniczne wcale nie sprzyjają relaksowi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl