Jakie łóżko piętrowe kupić dla dzieci i czy jest to dobry pomysł?

Jakie łóżko piętrowe kupić dla dzieci i czy jest to dobry pomysł?

Wiele osób w dzieciństwie marzyło o posiadaniu łóżka piętrowego. To mebel, który jest w stanie zmienić dziecięcy pokój nie do poznania. Czy warto się na niego zdecydować? Jakie zalety ma łóżko piętrowe dla dzieci? Co warto na jego temat wiedzieć? Odpowiadamy. 

Łóżko piętrowe dla dzieci - dobry wybór do niewielkiego wnętrza

Wielu rodziców obawia się łóżek piętrowych dla dzieci. Wychodząc z założenia, że są to meble mało funkcjonalne, które mogą sprawić kłopot przy urządzaniu pokoju dziecięcego. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. 

W sytuacji, gdy pomieszczenie zamieszkuje dwójka dzieci, lepszym wyborem jest łóżko piętrowe niż dwa osobne tapczany. Często pokoje dla maluchów nie są duże i każdy metr kwadratowy jest w nich naprawdę na wagę złota. Trzeba więc sporo się nagimnastykować, aby wnętrze było funkcjonalne i praktyczne. W końcu muszą się w nim zmieścić wszystkie podstawowe sprzęty. Łóżko piętrowe dla dzieci sprawia, że nie trzeba już rezygnować np. z osobnych biurek czy szafek dla obu pociech.

Z kolei jeśli w pokoju mieszka trójka rodzeństwa, doskonale sprawdzi się model z trzecim łóżkiem wysuwanym spod dolnej części. To szczególnie polecane rozwiązanie do małych mieszkań. 

Dzieci potrzebują przestrzeni tylko dla siebie

Rodzice dwójki dzieci muszą zdawać sobie sprawę, że ich maluchy, podobnie jak osoby dorosłe, potrzebują prywatności. Łóżko piętrowe pozwala na zapewnienie im odrobiny intymności nawet w stosunkowo niewielkim pokoju. Każde dziecko może dodatkowo uczestniczyć w wyborze pościeli czy ozdób, które będą umieszczone przy jego części łóżka. 

Czy łóżko piętrowe sprawdza się tylko w przypadku rodzeństwa? 

Okazuje się, że wcale nie jest to jedyne rozwiązanie. W praktyce i jedno dziecko może mieć w swoim pokoju łóżko piętrowe. Wystarczy wybrać odpowiedni model, który umożliwi mu spanie na górze, a na dole zapewni przestrzeń na zabawki lub ustawienie biurka. Możliwości jest całkiem sporo. 

Jakie łóżko piętrowe dla dzieci wybrać?

Piętrowe łóżko dla dzieci warto kupić, gdy pociechy wyrosną już z łóżeczek dziecięcych. Przy zakupie konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na:

- posiadane atesty,

- jakość wykonania,

- stabilność drabinki,

- obecność w górnej części specjalnej listwy zabezpieczającej dziecko przed ewentualnym wypadnięciem i upadkiem z dużej wysokości. 

Oprócz tego łóżko przeznaczone dla najmłodszych nie może być bardzo wysokie. Zdaniem ekspertów modele piętrowe można wybierać dla dzieci od około czwartego roku życia. Maluchy powinny oczywiście spać na dole, ale zawsze jest ryzyko, że będą próbowały udać się na wyższy poziom, gdzie śpi ich starszy brat lub siostra. Kluczowe jest więc zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń np. wysokich barierek. 

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie łóżka piętrowego dla dzieci?

Nie da się ukryć, że na samym początku trzeba zmierzyć pokój dziecięcy. Należy upewnić się, że takie łóżko się w nim zmieści i nie będzie kolidować z innymi elementami wystroju. W sprzedaży dostępne są łóżka piętrowe dla dzieci, które zajmują całkiem sporo miejsca. Akcesoria dodatkowe np. zjeżdżalnie zamiast schodów są efektowne wizualnie, ale nie zawsze praktyczne. Warto się nad tym zastanowić przed zakupem. 

Jednak najważniejsza powinna być jakość wykonania. Łóżko piętrowe dla dzieci kupuje się na co najmniej kilka lat. Musi być to więc model stabilny i bezpieczny dla użytkowników. Warto też zastanowić się, czy ma to być jeden mebel, a może dwa łóżka piętrowe z antresolą? Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo może potrzebować nieco więcej przestrzeni tylko dla siebie. Dlatego osobne łóżka w niektórych przypadkach mogą być najlepszym rozwiązaniem. Wówczas nie ma też problemu z wyborem, kto śpi na górze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl