
Niezmiennie od lat meble drewniane cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Są solidne, wytrzymałe i stylowe jednocześnie. Świetnie sprawdzają się w wielu pomieszczeniach. Prym wiodą w tym przypadku przede wszystkim meble wykonane z litego drewna. Czym się charakteryzują i dlaczego warto na nie postawić?
Czym właściwie jest lite drewno?
Zacząć należy od wyjaśnienia tego, czym jest lite drewno i co odróżnia meble z litego drewna od standardowych mebli drewnianych. Okazuje się, że meble drewniane to meble, w których wykorzystano elementy drewniane. Równie dobrze mogą być to meble wykonane ze sklejki, płyty wiórowej czy pokryte drewnianym fornirem. Prezentują się one dość dobrze, ale są znacznie mniej trwałe i solidne niż meble wykonane z litego drewna.
Lite drewno to naturalne drewno, które pozyskiwane jest ze ściętych drzew. Nie są to w żadnym wypadku elementy drewnopodobne.
Lite drewno i jego najważniejsze zalety
Meble wykonane z litego drewna mają niewątpliwie wiele zalet. Zacząć trzeba od ich wyjątkowej trwałości. Lite drewno to surowiec bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem w zasadzie nie ma sobie równych. Meble z niego wykonane są trwałe i solidne. Trudno jest je zniszczyć. Nie pękają i nie odkształcają się wraz z upływem czasu.
Na tym oczywiście nie koniec zalet mebli z litego drewna. Są one również bardzo stylowe. Zazwyczaj rozpoznać je z łatwością można już na pierwszy rzut oka. Prezentują się niezwykle efektownie, stanowiąc idealne dopełnienie wielu różnych aranżacji.
Jedyną wadą mebli z litego drewna jest w zasadzie tylko ich stosunkowo wysoka cena. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja długoterminowa. Tego typu meble są niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. To najlepiej świadczy o ich wysokiej jakości.
Jakie drewno lite jest do wyboru?
Lite drewno doskonale nadaje się do produkcji mebli. To surowiec jedyny w swoim rodzaju, który ma naprawdę wyjątkowe właściwości. Powstają z niego meble bardzo uniwersalne, które świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Służą z powodzeniem przez wiele długich lat.
Oczywiście wyróżnia się wiele odmian litego drewna. Które z nich jest najlepsze? Ogromną popularnością na rynku cieszy się lite drewno dębowe. Jest ono bardzo twarde, a więc i trwałe. Cechuje się wyraźnym rysunkiem słojów, które mają raczej ciemne zabarwienie. Lity dąb jest niezwykle elegancki. Dlatego produkuje się z niego najwyższej jakości meble, które stanowią inwestycję długoterminową.
Pod względem wytrzymałości bardzo dobrze wypada także lite drewno bukowe. Jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne i dość trwałe. Cechuje się wysoką odpornością na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Praktyczne zastosowanie litego drewna
Oczywiście lite drewno jest przede wszystkim wykorzystywane do produkcji mebli np. stołów i biurek. Są to meble codziennego użytku, które muszą być solidne i wytrzymałe. Te wykonane z litego drewna wypadają pod tym względem doskonale.
Zresztą lite drewno jest powszechnie wykorzystywane w wykończeniach wnętrz. Powstają z niego coraz częściej także drzwi i blaty kuchenne. Stanowią one idealny wybór do wnętrz utrzymanych w stylistyce skandynawskiej i industrialnej. Pasować jednak mogą także do aranżacji klasycznych i nowoczesnych.
Wykonane z drewna litego meble to dość spory wydatek, ale warto to potraktować jako inwestycję długoterminową. Tego typu stoły czy biurka posłużyć mogą przez wiele długich lat. Można mieć pewność, że nie ulegną szybko zarysowaniu czy nie popękają. Warto jednak o nie w odpowiedni sposób dbać. W jaki sposób?
Jak dbać o meble z litego drewna?
Okazuje się, że pielęgnacja mebli wykonanych z litego drewna wcale nie jest trudna. Surowe drewno należy raz na 3-4 miesiące przecierać ściereczką nasączoną specjalnym olejem. Jego zadaniem jest zamaskowanie śladów codziennego użytkowania mebla i zabezpieczenie jego powierzchni. Odpowiednie preparaty przeznaczone są również do drewna woskowanego.
Z kolei w przypadku drewna lakierowanego wystarczy mieć pod ręką wilgotną szmatkę lub standardowy środek antystatyczny. Drewniane meble wszelkiego rodzaju nie lubią wysokich temperatur i wilgoci. Warto sobie zdawać z tego sprawę. Nie należy ustawiać ich przy kaloryferach czy piecach. Dobrze jest też zainwestować w specjalne podkładki pod gorące naczynia.