Urządzanie pokoju dla dziecka jest prawdziwym wyzwaniem. Wymaga stworzenia przyjaznej przestrzeni, która nie tylko odpowie na potrzeby malucha, ale także będzie wygodna i funkcjonalna. Podpowiemy Ci dziś, na co zwrócić uwagę wykonując projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Dlaczego warto zrobić projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki?
Zanim przystąpisz do urządzania pokoju dla dziecka, wykonaj projekt. Możesz go rozrysować na kartce, biorąc pod uwagę wymiary pomieszczenia. Dzięki przemyślanej wizualizacji unikniesz przypadkowych zakupów, które mogą okazać się zupełnie nietrafione.
Zdecyduj, co jest potrzebne w pokoju dziecięcym
Wykonanie projektu pokoju dziecięcego pomoże Ci podjąć właściwe decyzje zakupowe. Dzięki niemu wybierzesz odpowiednią ilość mebli i dopasujesz je do wymiarów pokoju. Łatwo przeprowadzisz selekcję i zdecydujesz, co jest realnie potrzebne, a co na tym etapie zbędne. Unikniesz zagracenia pomieszczenia niepotrzebnymi rzeczami i zyskasz wolną przestrzeń, którą dziecko wykorzysta na zabawę.
Przemyśl rozkład mebli
Projekt pozwoli Ci także na ustalenie, w jaki sposób ustawić meble. Całość aranżacji powinna wyglądać estetycznie, ale także być funkcjonalna. Wygoda i bezpieczeństwo w przypadku ruchliwego malucha to podstawa, dlatego zadbaj o to, żeby każdy element pokoju był na właściwym miejscu.
Stwórz harmonijną kompozycję
Dobrze przemyślany projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki pomoże Ci wybrać spójną kolorystykę i dodatki, które wraz z meblami stworzą harmonijną całość. Dzięki temu unikniesz przypadkowego kupowania rzeczy, które wpadną Ci w oko, ale do siebie nie pasują. Powstanie przyjemna kompozycja, która sprawi, że Twoje dziecko będzie czerpało przyjemność z przebywania w swoim pokoju.
Jakie funkcje spełnia pokój dziecięcy?
Pokój dziecięcy to przestrzeń do nauki, spania i zabawy. Ponadto jest miejscem spotkań towarzyskich i relaksu. Trudno pogodzić wszystkie te funkcje na małej powierzchni. Tym bardziej że dzieci rosną i z czasem zmienia się ich gust.
Sypialnia
Dziecięcy pokój spełnia jednocześnie wiele funkcji. Przede wszystkim jest miejscem snu i relaksu. To w nim Twoje dziecko może się ukryć i odpocząć. Dlatego pomieszczenie powinno zapewniać maksymalny komfort oraz stwarzać poczucie bezpieczeństwa, które zapewni maluchowi spokojny sen.
Pokój zabaw i nauki
Pokój dziecięcy jest miejscem zabawy, a także skupienia i nauki. To w nim odbywa się najwięcej dziennych aktywności. Twoje dziecko spędza tam czas w samotności, ale także bawiąc się z rodzeństwem i przyjaciółmi. Dlatego pokój powinien być łatwy w utrzymaniu porządku wspierającego skupienie, a jednocześnie pobudzać wyobraźnię i skłaniać do zabawy.
Jaki powinien być pokój dla dziecka?
Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli dobrze przemyślisz swój projekt, na pewno odniesiesz sukces. Weź pod uwagę to, czym w rzeczywistości jest przestrzeń, którą zamierzasz zaaranżować. Pozwoli Ci to zrozumieć potrzeby malucha i stworzyć dla niego idealne miejsce.
Przestrzeń dopasowana do wieku dziecka
Dzieci szybko dorastają, więc warto urządzić pokój tak, żeby łatwo było go dopasować do kolejnych etapów dorastania. Dzięki temu unikniesz konieczności wymieniania wszystkich mebli po kilku latach, bo przestaną spełniać oczekiwania malucha.
Zainspiruj się stylem skandynawskim. Skłania się ku naturalnym materiałom, jasnym kolorom i prostocie. Ograniczona kolorystyka nie odbiera pomieszczeniu przytulności, ale daje możliwość zabawy kolorowymi dodatkami. Podoba się dzieciom i dorosłym, więc taki wystrój wnętrza wystarczy maluchowi na długo.
Utrzymanie porządku
Pokój dziecięcy powinien być łatwy w utrzymaniu porządku. Twoje dziecko będzie się w nim bawić, ale także uczyć. Dlatego warto wydzielić strefę z niewielkim stolikiem lub biurkiem, przy którym będzie mogło się skupić na czytaniu, rysowaniu lub odrabianiu lekcji.
Zadbaj o miejsce do przechowywania drobiazgów. Doskonale w tej roli sprawdzą się drewniane skrzynie. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, przechowasz w niej jego zabawki. Dzięki temu z łatwością utrzymasz w pokoju porządek i nauczysz malucha sprzątania po zabawie. Kiedy Twoja pociecha dorośnie, skrzynię wykorzystasz do przechowywania pościeli, koców i poduszek, robiąc miejsce w szafie na ubrania. Tymczasem zamknięta skrzynia posłuży maluchowi jako miejsce do siedzenia lub dodatkowy stolik i będzie ciekawym elementem aranżacji wnętrza.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka
Tworząc projekt pokoju dla dziewczynki i chłopca, pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego zwróć uwagę na najmniejsze drobiazgi, aby nie zrobiło sobie krzywdy podczas codziennego użytkowania swojego zakątka:
- zabezpiecz gniazdka elektryczne, aby malec nie włożył w nie żadnego przedmiotu,
- zrezygnuj z szafek ze szklanymi frontami, aby dziecko przez przypadek ich nie stłukło podczas zabawy,
- zamocuj szafy i komody za pomocą uchwytów ściennych, aby Twoja pociecha nie przewróciła ich na siebie, kiedy zacznie się po nich wspinać,
- ukryj wszystkie kable tak, aby dziecko nie przewróciło na siebie lampy, ciągnąc za druty.
Dobrym pomysłem jest nałożenie poduszki ochronnej na łóżko. Uzupełni drewnianą ramę, pozwalając na miękkie oparcie się podczas siedzenia. Co więcej, będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie uderzy się w twarde szczebelki podczas snu lub zabawy.
Co zrobić, żeby projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki zadowolił małego mieszkańca?
Przede wszystkim porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Dowiedz się, jakie maluch ma oczekiwania i o czym marzy. Znajdź konsensus między praktycznym wnętrzem a marzeniami dziecka.
Kolory pokoju dziecięcego
Wybór koloru ścian, mebli i dodatków ma bardzo duże znaczenie. Będą miały wpływ na samopoczucie i komfort psychiczny malucha. Niektóre barwy pobudzają do działania, a inne wręcz przeciwnie, wyciszają. Jeśli Twoje dziecko ma dużo energii, warto postawić na stonowane barwy, które zachęcą je do wypoczynku.
W dziecięcym pokoju zrezygnuj ze zbyt intensywnych kolorów ścian. Będą rozpraszać malucha i nie pozwolą mu się skupić na nauce i zabawie. Unikaj także podążania za stereotypami. Projekt pokoju dla chłopca nie musi zakładać wyboru koloru niebieskiego, a dla dziewczynki różowego. To nietrafiony pomysł, zwłaszcza że niebieski szybko się nudzi, a zbyt intensywny różowy irytuje.
Wybierając kolory ścian i meble do pokoju malucha postaw na jasne barwy, które możesz przełamać intensywnymi dodatkami. Dzięki temu pokój będzie wydawał się optycznie przestronniejszy, a zarazem unikniesz sterylnego efektu, którego małe dzieci zazwyczaj nie lubią. Pomaluj jedną ze ścian na żywy kolor, a pozostałe pozostaw w bieli lub innym jasnym odcieniu, pasującym do ciemniejszej ściany.
Doskonałym wyborem będą także meble utrzymane w naturalnym kolorze drewna. Nadadzą pomieszczeniu wrażenia przytulności. Dobrym rozwiązaniem są także białe sprzęty, które urozmaicisz kolorową pościelą z ulubionym motywem z bajek Twojego dziecka.
Jakie meble do pokoju dziecięcego wybrać?
Zadbaj o to, żeby w pokoju Twojego dziecka nie zabrakło miejsca na łóżko, szafę i stolik. Przydadzą się także meble do przechowywania zabawek. Inne elementy, takie jak półki, możesz dobrać w przyszłości, dostosowując je do potrzeb malucha i metrażu pokoju.
Wybierając kolekcję mebli, nie musisz skupiać się na typowo dziecięcych modelach. Sprzęty wykonane z solidnego drewna w naturalnym kolorze ocieplą pomieszczenie i dadzą Ci gwarancję, że posłużą na długo. Są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, dlatego Twoje dziecko nie zepsuje ich przypadkiem podczas zabawy. Kiedy podrośnie, nie będziesz musiał wymieniać całej serii, bo są uniwersalne i pasują także do pokoju nastolatka.
Pomysł na aranżację pokoju dla chłopca i dziewczynki
Modny i wygodny pokój dla małego chłopca i dziewczynki powinien mieć ponadczasową aranżację. Wybierz meble z serii, którą będziesz mógł z czasem uzupełniać o kolejne elementy, wraz ze wzrostem dziecka i powiększaniem jego potrzeb. Jeśli chcesz urządzić pokój raz a dobrze, postaw na minimalizm, który sprawdzi się przez lata. Kiedy Twoje dziecko wyrośnie z zabawek, solidne meble wciąż będą mu służyć i podobać się nawet jako nastolatkowi.
Tematyczne aranżacje
Ciekawym rozwiązaniem są aranżacje tematyczne. Wybierz motyw przewodni i wokół niego zbuduj cały projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki. Kieruj się przy tym upodobaniami swojego dziecka. Jest zakochane w dinozaurach? Kup pościel i zasłony z takim motywem. Interesuje się samolotami? Warto przemyśleć lampę wiszącą w kształcie awionetki. A może jest fanem piłki nożnej? Pomaluj fragment ściany w biało czarne sześcioboki imitujące motyw na piłce.
Tematyczna aranżacja sprowadza się do właściwego wyboru dodatków. Jeśli zdecydujesz się na solidne, drewniane meble w jasnym kolorze, pozostanie Ci jedynie bawić się barwami zabawek, pościeli, zasłon i poduszek. To doskonałe rozwiązanie, bo wraz ze zmieniającym się gustem malucha, łatwo je wymienisz i zastąpisz, bez konieczności kupna nowych mebli.
Ciekawym pomysłem są obudowy do łóżka w kształcie wieży. Zdobione różnorodnymi motywami przeniosą Twoje dziecko w świat rycerzy, księżniczek lub na piracki statek. Dzięki nim łóżko stanie się doskonałym miejscem zabawy, a Ty w łatwy sposób stworzysz aranżację z charakterem.
Możesz dokupić także wielobarwne tunele do łóżek. Dekorowane rozmaitymi motywami, przypadną maluchowi do gustu. Ochronią łóżko przed światłem, a także będą świetną kryjówką podczas zabaw. Przeniosą w świat bajek, pobudzą wyobraźnię, a zarazem zapewnią spokojny sen. Doskonale sprawdzą się w komplecie z zasłonkami do dolnej części łóżka na antresoli lub jako element wieży.
Aranżacja małego pokoju dziecięcego
Jeśli pokój jest niewielki, wybierz łóżko na antresoli. Maluch będzie spał na górze, a pod nim umieścisz biurko lub stolik do nauki. Ciekawym rozwiązaniem są łóżka z drabinką i zjeżdżalnią, która na pewno ucieszy każdego małego rozrabiakę.
Jeśli Twoje dziecko nie chodzi jeszcze do szkoły, przestrzeń pod łóżkiem zaaranżuj na miejsce zbaw. Zabuduj całość zasłonką z bawełny, której motyw łatwo dopasujesz do ogólnej tematyki pomieszczenia.