Wymiary łóżek do sypialni – jak wielkość łóżka wpływa na Twój komfort? Odpowiadamy

Wymiary łóżek do sypialni – jak wielkość łóżka wpływa na Twój komfort? Odpowiadamy

W łóżku spędzamy około ośmiu godzin w ciągu doby. To jeden z najważniejszych mebli w każdej sypialni, dlatego wybór odpowiedniego nie może być przypadkowy. O komfortowym śnie decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest wielkość łóżka. Musi być dopasowana do Twoich upodobań, ale też do aranżacji wnętrza. Jakie wymiary łóżka gwarantują jego stabilność i Twoją wygodę? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Wymiary łóżek do sypialni – co musisz o nich wiedzieć?

Na spokojny i komfortowy sen składa się wiele czynników, takich jak dobrze dobrany do Twojej anatomii materac, odpowiednia pościel, a także samo łóżko. W przypadku mebla do spania kluczowe znaczenie mają jego wymiary. To one gwarantują wygodę, a także funkcjonalność łóżka. Należy więc zwrócić uwagę na trzy najważniejsze parametry:

– długość,

– szerokość,

– wysokość.

Długość łóżka – jaka będzie optymalna?

Jak wybrać wymiary łóżka do sypialni? Zasada dobrania odpowiedniej długości jest bardzo prosta – należy wybrać taki mebel, który będzie przynajmniej 20 - 25 cm dłuższy niż Twoja wysokość. Dlatego też najczęściej wybiera się te modele, które mają 200 cm długości.

Co jednak zrobić, jeśli masz ponad 180 cm wzrostu? Dla zachowania zdrowia i zagwarantowania sobie komfortowego snu dobrym posunięciem jest wybranie łóżka o dostosowanych do siebie wymiarach, na specjalne zamówienie.

Szerokość łóżka

Poza odpowiednią długością łóżka znaczenie ma także jego szerokość. Przyjmuje się, że jedna osoba powinna mieć przynajmniej 70 cm przestrzeni do snu. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy poszukujesz mebla dla małego dziecka, nastolatka, czy dorosłego. Dlatego też najczęściej wybiera się modele o szerokości 90 cm. Wymiary łóżek do sypialni małżeńskich to zazwyczaj co najmniej 140 cm szerokości. Najczęściej jednak wybiera się 160 cm, szczególnie jeśli użytkownicy mają przeciętną budowę ciała. Mniejszy wariant będzie komfortowy dla osób o drobnej budowie.

Wysokość łóżka

Najczęściej spotyka się łóżka o wysokości w przedziale od 40 do 70 cm. Dobranie odpowiedniego parametru to kwestia indywidualna i nie wpływa na jakość snu. Ważne jednak, by dobrze dobrać go do szerokości i długości łóżka.

Wygodne łóżko – jaki rozmiar będzie odpowiedni?

Wymiary łóżka w dużej mierze gwarantują komfort użytkowania, szczególnie jeśli zamierzasz dzielić powierzchnię spania z drugą osobą. Standardowe łóżka sypialniane oferowane przez producentów, które spotkasz w sklepach, to:

– 140 x 200 cm,

– 160 x 200 cm,

– 180 x 200 cm.

Jak zatem wybrać wygodne łóżko? Przede wszystkim weź pod uwagę indywidualne preferencje. Wygodne łóżko to takie, w którym czujesz się po prostu dobrze! Niektórzy lubią mieć sporo miejsca podczas snu ze względu na to, że przeważnie nie sypiają spokojnie – lubią zmieniać pozycję. Dla innych z kolei wygodne łóżko oznacza bliskość i intymną atmosferę, którą mogą dzielić z drugą osobą na nieco mniejszym łóżko. W związku z tym wielkość mebla i komfort użytkowania zależy w dużej mierze od liczby osób, które będą z niego korzystać. Na nieco większy model powinieneś zdecydować się wtedy, gdy zamierzasz dzielić przestrzeń np. z dziećmi.

Odpowiednie łóżko to takie, które doskonale komponuje się z aranżacją sypialni. Musi zatem pasować wymiarami do przestrzeni tego pomieszczenia, ale też nie powinno odstawać od całości stylem wykonania. Najważniejsze, aby łóżko przede wszystkim pasowało do Ciebie.

Wytrzymałe łóżko do sypialni – czy rozmiar ma znaczenie?

Łóżko to inwestycja na lata. Musi być zatem solidne i wytrzymałe. W tym obszarze jego rozmiary także mają znaczenie. Jeżeli ma ono służyć długo, warto postawić na nieco większy mebel. To ważne, ponieważ z biegiem lat może zmienić się budowa Twojego ciała. Dodatkowo zmianie może ulec liczba osób użytkujących łóżko – jeśli pojawią się dzieci, z którymi rodzice chcą dzielić przestrzeń podczas snu, mebel musi być trwały.

Wytrzymałe łóżko do sypialni to też takie, które jest wykonane z solidnego materiału. Najczęściej wybiera się:

– łóżka drewniane,

– łóżka metalowe,

– łóżka tapicerowane.

Szukając trwałego materiału, warto postawić także na jego walory estetyczne. W tym obszarze zdecydowanie wygrywa drewno. Łóżka tapicerowane są atrakcyjne wizualnie, ale czy solidne? To w dużej mierze zależy od jakości tapicerki. Drewno, a szczególnie dębowe lub bukowe, pozostaje ponadczasowym surowcem i jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie trwałość. Co więcej, nie powoduje uczuleń, co czyni je materiałem uniwersalnym – drewniane łóżka to odpowiedni wybór zarówno do sypialni, jak i do dziecięcego pokoju. Drewno pasuje do każdego stylu urządzenia wnętrza, a przede wszystkim pozostaje solidne. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę łóżek dębowych, które doskonale podkreślą elegancki charakter każdej sypialni.

O czym musisz pamiętać, wybierając łóżko do sypialni?

Niezależnie od tego, czy szukasz większego, czy mniejszego łóżka do sypialni, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Bez względu na to, na jaki materiał wykonania mebla postawisz, zwróć uwagę na funkcjonalność. Istnieje kilka rozwiązań, które znacząco na nią wpłyną.

Zdecydowanym atutem każdego łóżka do sypialni jest pojemna skrzynia na pościel – dzięki niej Twoja sypialnia zawsze będzie uporządkowana. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na zagłówek. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też użytkową. Może być zarówno drewniany, jak i tapicerowany. Niezależnie od ostatecznego wyboru, gwarantuje wygodę i chroni ścianę przed przypadkowym zabrudzeniem.

Jak widzisz, wymiary łóżka do sypialni są ważne dla zachowania jego funkcjonalności, wytrzymałości i Twojej wygody. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany mebel gwarantuje spokojny i komfortowy sen.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl