Zastanawiasz się, jaka twardość materaca jest dla Ciebie najlepsza? Poznaj nasze wskazówki

Zastanawiasz się, jaka twardość materaca jest dla Ciebie najlepsza? Poznaj nasze wskazówki

Jakość snu decyduje nie tylko o Twoim komforcie w nocy, ale również samopoczuciu w ciągu dnia. Poza tym wpływa także na Twoje zdrowie. Aby zapewnić sobie dobry sen, należy przede wszystkim właściwie dopasować materac. Czym kierować się przy jego wyborze? Jaki materac będzie dla Ciebie odpowiedni? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Wybór materaca do spania – na co należy zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, wybierając materac do spania? Musisz wiedzieć, że największe znaczenie ma jego twardość. Dobiera się ją indywidualnie, w zależności m.in. od wagi i wzrostu, ewentualnych schorzeń czy osobistych preferencji. Pamiętaj, że leżąc na danym materacu, musisz przede wszystkim dobrze się czuć, ale w pierwszej chwili odczucia mogą być nieco mylące.

Warto mieć świadomość tego, że zarówno za miękki, jak i za twardy materac niekorzystnie wpłynie na jakość Twojego snu. Poza tym może przyczynić się do różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z kręgosłupem.

Jaka twardość materaca jest odpowiednia?

Chcesz wiedzieć, jaka twardość materaca jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Przy wyborze twardości musisz zwrócić uwagę na swoją wagę, budowę ciała, a co ciekawe, również pozycję przyjmowaną podczas snu. Poza tym każdy producent może nieco inaczej nadawać materacom stopnie twardości. W związku z tym przy zakupie nie możesz kierować się wyłącznie oznaczeniami i specyfiką poprzedniego materaca. Co ważne, różne wkłady inaczej reagują na nacisk. Dlatego też przed wyborem materaca należy dowiedzieć się, z jakiego materiału został wykonany i jakie ma wypełnienie. Kluczowa może być też liczba składających się na niego warstw. Zazwyczaj materace miękkie mają ich mniej niż twarde, ale nie możesz traktować tego jako pewnik.

Jak układa się ciało na dobrze dobranym materacu?

Warto wiedzieć, w jaki sposób układa się ciało na odpowiednio dopasowanym materacu. Przede wszystkim zadaniem materaca jest podpieranie ciała na całej jego długości. Oznacza to, że musi on dopasować się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa itp. Jeśli materac będzie zbyt twardy, niektóre miejsca nie będą odpowiednio podparte. Ważne jest m.in. to, aby wypełniał on przestrzeń, która powstaje w odcinku lędźwiowym podczas leżenia na plecach. Ciało musi również być odciążone nad biodrami. Jeżeli natomiast leży się na boku, kręgosłup powinien na całej długości tworzyć linię prostą. Oznacza to, że ramiona i biodra muszą być delikatnie zatopione w materacu. Poza tym łopatki nie mogą zbytnio się odznaczać.

Twardość materaca – jak ją dopasować?

Większość producentów oferuje materace w kilku twardościach. Zazwyczaj są one określane jako H1, H2, H3 lub H4. Niekiedy dostępne są też modele o twardości H5. Pierwszy z nich jest bardzo miękki, a każdy kolejny ma już odpowiednio wyższą twardość. Co tak właściwie oznacza ten parametr? W skrócie mówi on o odporności materaca na nacisk. Wyższa twardość zapewnia większą tolerancję na obciążenia. W związku z tym twardy materac zazwyczaj jest wskazany dla osób o wyższej wadze, a miękki materac dla osób, które ważą stosunkowo mało. Teoretycznie H2 jest zalecane tym, których waga nie przekracza 80 kg. Z kolei na H4 powinny zdecydować się osoby o wadze większej niż 100 kg. Wynika to m.in. z faktu, że ciężkim osobom na miękkim materacu będą zapadały się biodra. Nie można jednak traktować tego jako jedyny wyznacznik.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając twardość materaca?

Nadal zastanawiasz się, jaka twardość materaca jest odpowiednia dla Ciebie? Warto wiedzieć, że należy wziąć pod uwagę również swoją sylwetkę. Jeśli jesteś osobą z trójkątną budową ciała, tzn. masz szerokie biodra albo ramiona, najlepszą opcją dla Ciebie jest miękki materac. Dzięki niemu możliwe jest wyrównanie linii kręgosłupa w trakcie snu.

Oprócz tego zastanów się, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Jeśli lubisz spać na brzuchu, postaw na materac o średniej twardości. Na zbyt miękkim Twoje ciało może wyginać się w łódkę. Prowadzi to do naciągania mięśni i przyjmowania nienaturalnej pozycji. Z kolei zbyt twardy materac prawdopodobnie spowoduje duży dyskomfort. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli śpisz na plecach. Nadmiernie miękki materac wygnie Twoje ciało. Z kolei osoby, które śpią na boku, powinny postawić na materac H3. Jeśli będzie on za twardy, barki i biodra nie będą mogły się w niego zapaść, więc kręgosłup nie przyjmie linii prostej.

Materac dla pary – jak wybrać odpowiedni?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy Ty i Twój partner potrzebujecie innego materaca? Jeśli różnica nie jest aż tak duża, możecie postawić na model, który plasuje się pomiędzy Waszymi potrzebami. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są też materace nawierzchniowe lub podwójne o różnych twardościach. Niektórzy decydują się też na zakup dwóch pojedynczych materaców o innych parametrach.

Jak widać, wybór materaca nie jest prosty i należy przy nim wziąć pod uwagę wiele aspektów. Kluczowa jest przede wszystkim waga i budowa ciała oraz pozycja, którą przyjmujesz w trakcie snu. Jeśli jednak skorzystasz z naszych wskazówek, na pewno podejmiesz dobrą decyzję i wybrany materac zapewni Ci komfortowy, zdrowy sen.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl